81 İLDE KİTAP OKUYORUZ 2017 “İNSAN HER YERDE OKUR!”

 

Geçtiğimiz 5 yılda toplumun kitap ve kütüphaneye ilgisini çekmek ve okuma alışkanlığı konusunda farkındalık yaratmak için; bir çok kişi kurum ve STK desteği, işbirliği ile kütüphaneciler, öğrenciler, akademisyenler, yazarlar, çizerler, yayıncılar, okurlar ve kamu kurumu yöneticileri ile Valilerimiz, İl Kültür ve Turizm Müdürleri, İl Milli Eğitim Müdürleri ve Belediye Başkanlarımızın katılımı ile vatandaşlarımızla birlikte kitap okuduk.


Her yıl Kütüphane Haftası kapsamında başarıyla gerçekleştirdiğimiz kitap okuma etkinliğinin yerel ve ulusal basın ile medyada geniş yer buldu. Okuma Kültürü’nün toplumda yaygınlaşması için önemli bir farkındalık yaratan meydanlarda sessiz kitap okuma etkinliği kültür ve kütüphanecilik camiasının sahiplenmesiyle başarı ile sürdü. Altıncı yılında kitap okuma etkinliğini artan ilgi ve destekle sürdürmeyi hedefliyoruz.

“Üçüncü Mekan Kütüphaneler: Yeni Roller, Yeni Yaklaşımlar” teması ile kutlanacak olan 53. Kütüphane Haftası’nın temasına uygun olarak meydanlarda, okul bahçelerinde, kütüphane bahçelerinde veya uygun iç mekânlarda, kütüphanelerde (kitap okunabilecek her yerde) ve okumanın önemine dikkat çekmek için kitap okuyacağız. Bu yıl 6.sı gerçekleşecek olan geleneksel “81 İlde Kitap Okuyoruz” etkinliğini “İNSAN HER YERDE OKUR” sloganı ile gerçekleştireceğiz.

Etkinliğin kampanya sürecini ve koordinasyonu Türk Kütüphaneciler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Aydın İleri yürütecektir. Ayrıntılı bilgi, her türlü soru, görüş ve önerileriniz için kitapokuyoruz@yandex.com e-posta gönderebilirsiniz.

Okuma etkinliğimizin altıncısını 53. Kütüphane Haftası kapsamında, 29 Mart 2017 Çarşamba günü 81 İlde, saat 12.30 – 13.00 saatleri arasında, illerin en merkezi noktalarında, kütüphane iç mekânlarında, kütüphane bahçelerinde, okullarda, okul bahçelerinde, üniversite kampuslarında, 30 dakika sessiz kitap okuyarak gerçekleştireceğiz.

81 ilin valiliklerine etkinlik için yazılar gönderilmiştir.

81 İlde Kitap Okuyoruz etkinliğine sahip çıkan, destek olan kişi ve kurumlara teşekkür ediyoruz.
53. Kütüphane Haftası hazırlıklarını sürdüren tüm kişi ve kurumlara başarı ve kolaylıklar diliyoruz.
81 İlde Kitap Okuyoruz 2017 kampanyamızın “İNSAN HER YERDE OKUR” temalı afiş çalışmalarını aşağıdaki linklerden indirerek kendi yerel çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.
53. Kütüphane Haftamızı şimdiden kutlarız.

 

Kitap Okuyoruz 2017 Afiş (PDF)
https://drive.google.com/file/d/0BzdRIsDzvcI8bk5nYk9HbzJaVDA/view?usp=sharing

Kitap Okuyoruz 2017 Afiş (JPG)
https://drive.google.com/file/d/0BzdRIsDzvcI8YjVtYVcyUDNtR28/view?usp=sharing
Kitap Okuyoruz 2017 Afiş (JPG Yatay)
https://drive.google.com/file/d/0BzdRIsDzvcI8M0pYcXhhRmtZYjQ/view?usp=sharing
Kitap Okuyoruz 2017 Afiş (JPG Kare)
https://drive.google.com/file/d/0BzdRIsDzvcI8bC0tdm1XeWhFeFk/view?usp=sharingYorum (1)

 1. SİDAR GÜLEN

  18 Mayıs 2017 tarihinde “Kitap Maskeli Kitap Okuma Şöleni” isimli kitap okuma etkinliği yaptık.
  Diyarbakır Güzel Sanatlar Lisesi olarak yıl içinde okumuş olduğumuz kitapların biz de bıraktığı izleri taşıyan maskeler yaptık. Bu maskelerle okulda ve okul dışında okuma saati düzenledik. Bu okumalar esnasında maskeleri taktık.
  Kitap okumaya dikkat çekmek amacıyla yeni bir okuyucu kitlesine ulaşmak istedik.
  Bu çalışmamızı bu yılda yaparak gelenekselleştiriyoruz. İstedik ki yurt çapına da yayalım.

  Her kitaptan sonra başka bakılır hayata o kitabın gözünden…Gözlerimiz büyür, çoğalır.
  İstedik ki çoğalan gözlerimizle bakışın. Maskelerden eser-yazar ve ait oldukları ülkeleri bir göz ucuyla da olsa görün . Kitaplarla raflar dışında da rastlaşın, selamlaşın.
  Geleceğin kitap kapağı tasarımcısı yeni bir grupla tanışın.
  Selam olsun edebiyata.
  Selam olsun resme.
  Selam olsun sanata.
  Selam olsun hepinize…
  Selam…
  SİDAR GÜLEN

  Cevapla